Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí den před plánovanými protesty proti své vládě vybídl obyvatele, aby bránili stát a jeho instituce před „silami zla“. Prohlásil to podle agentury AP v dnešním televizním projevu. Lidé chtějí demonstrovat mimo jiné kvůli dohodě o navrácení dvou ostrovů v Rudém moři Saúdské Arábii.

Sísí v televizním projevu tvrdil, že nejlidnatější arabská země potřebuje stabilitu. Pokud zůstane jednotná, nebudou prý snahy o její rozložení úspěšné.

Kvůli spornému plánu na navrácení dvou ostrovů Rijádu se v Egyptě v polovině měsíce uskutečnily největší neislamistické protivládní demonstrace za poslední roky, napsala agentura DPA. Jejich průběh byl povětšinou pokojný.

Od čtvrtečního večera zatýkala policie v Káhiře i v dalších částech země aktivisty, novináře i právníky. Podle DPA byly zatčeny desítky lidí, kteří byli dáni do souvislosti s protesty. Podle nepotvrzených zpráv bylo dosud propuštěno jenom málo z nich. Někteří o svém propuštění informovali již v pátek na facebooku. Tvrdili ale, že obvinění ani důvod zadržení neznají.

Egyptská vláda při nedávné návštěvě saúdskoarabského krále Salmána oznámila navrácení ostrovů Tírán a Sanáfír, které leží v ústí Akabského zálivu do Rudého moře. Odůvodnila to tím, že ostrovy původně byly Saúdské Arábie, která je svěřila pod egyptskou kontrolu jen přechodně.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner