Káhirský soud dnes doporučil tresty smrti pro 31 osob souzených za podíl na vraždě bývalého generálního prokurátora Hišáma Barakáta. Souzeno je celkem 67 lidí. Barakát zahynul v roce 2015 na následky zranění, jež utrpěl při pumovém útoku.

Dohlížel na procesy s tisícovkami islamistů a atentát se označoval za první útok na takto vysoce postaveného egyptského činitele za 25 let. Egypt pak zpřísnil protiteroristické zákony a rozšířil pravomoci policie. Podle egyptského ministerstva vnitra atentát naplánovali islamisté z Muslimského bratrstva a palestinského Hamasu, avšak obě skupiny to popřely.

Doporučení soudu o hrdelních trestech musí schválit nebo vyvrátit nejvyšší náboženská autorita Egypta – velký muftí. Další soudní stání je stanoveno na 22. července, kdy by mělo být jasné, jak velký muftí rozhodl.

Ministerstvo vnitra loni zveřejnilo video se záznamy přiznání několika mladíků. Tvrdili na něm, že je v palestinské Gaze vycvičili členové vládnoucího radikálního hnutí Hamas. Před soudem ale někteří výpověď změnili.

Při stání 22. června má padnout soudní rozhodnutí také v případě dalších 36 obžalovaných. Z celé skupiny je 15 lidí souzeno v nepřítomnosti.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner