Egyptští vojáci na Sinajském poloostrově ve čtvrtek zabili deset ozbrojených mužů, kteří byli napojeni na takzvaný Islámský stát (IS). Informoval o tom dnes egyptský ministr vnitra, píše agentura AFP.

Vojáci začali na ozbrojené islamisty střílet v blízkosti jejich skrýše u města Aríš, které leží na samém severu Sinajského poloostrova. Zastřelení muži byli podle ministerstva vnitra přívrženci islamistické milice Sinajská provincie, jejíž členové v listopadu 2014 přísahali věrnost vůdci Islámského státu abú Bakrovi Bagdádímu. Tehdy skupina opustila svůj původní název Ansar Bajt al-Makdis. Přičítá se jí odpovědnost za zabití stovek vojáků a policistů.

Islamisté, jejichž cílem je svržení vlády prezidenta Abdal Fattáha Sísího, znásobili útoky na Sinajském poloostrově v roce 2013 po svržení tehdejšího prezidenta Muhammada Mursího. Ten byl zvolen rok předtím za islamistické Muslimské bratrstvo. Armáda po Mursího svržení tuto organizaci zařadila mezi teroristické skupiny. V pondělí bomba nastražená v autě v blízkosti Aríše zabila osm egyptských policistů a jednoho civilistu. K útoku se přihlásil IS.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner