Pařížská Eiffelova věž dnes ve 20:00 SEČ zhasne na znamení solidarity se všemi obyvateli těžce zkoušeného syrského města Halab (Aleppo). Oznámila to dnes na twitteru starostka francouzské metropole Anne Hidalgová. Solidaritu s Halabem vyhlásil rovněž Katar, jenž zrušil oslavy státního svátku, a také Turecko a Kuvajt.

V části druhého největšího syrského města zuří boje mezi vládou a povstalci, i když v úterý bylo ohlášeno nové příměří a evakuace.

Proslulá pařížská památka se už dříve oděla například do duhových barev k uctění památky obětí červnové střelby v gay klubu v americkém Orlandu, po březnových teroristických útocích v Bruselu zase svítila v barvách belgické vlajky. Zhasla k uctění památky obětí teroristických atentátů v Paříži v lednu a listopadu loňského roku.

Katarský emír šajch Tamim bin Hamad bin Chalífa Sání rozhodl zrušit oslavy Národního dne, které se v Kataru konají 18. prosince jako připomínka sjednocení z roku 1878. Podle zprávy katarské tiskové agentury chce šajch vyjádřit „solidaritu s lidmi v Halabu, kteří jsou vystaveni nejhoršímu útlaku a mučení, přesunům a genocidě“. Katar v konfliktu stojí za rebely, kteří usilují o svržení prezidenta Bašára Asada.

Turecká nevládní organizace IHH vyzvala aktivisty, aby na znamení solidarity s Halabem vyjeli k syrské hranici. Po této výzvě vyrazil z Istanbulu konvoj několika desítek nákladních aut s nákladem potravin a oblečení. IHH podle svého vedení vyslala do Sýrie už 350 nákladních automobilů. Šéf IHH Fehmi Bülent Yildirim odsoudil světové mocnosti a islámské země za to, že mlčí o utrpení syrských žen a dětí v Halabu. „Všichni na světě ten masakr sledují. Mezinárodní zákon, Ženevská konvence nefunguje,“ řekl.

Představitelé Turecka už v úterý oznámili, že se Turecko připravuje přijmout další lidi prchající z Halabu. Buduje se pro ně nové stanové město s kapacitou 80.000 lidí. Do Turecka se před syrským konfliktem uchýlily v minulosti už přes dva miliony Syřanů.

Před ruským velvyslanectvím v Kuvajtu se dnes sešlo několik set Kuvajťanů, kteří žádali zastavení bojů v Halabu. Mezi účastníky byly podle agentury AP jak liberálové, tak lidé z islamistických kruhů. Mnozí nesli fotografie syrských dětí a portréty, na kterých je Asad s hákovým křížem. Poslanec Džamaán Harbiš požadoval, aby Kuvajt kvůli ruské podpoře prezidenta Asada omezil vztahy s Ruskem. Chce také, aby Kuvajt přijal více syrských uprchlíků.

„Musíme podpořit naše arabské bratry a sestry vystavené útokům a zločinům syrského režimu a jeho spojenců,“ řekl. Bývalý poslanec Ahmad Šahúmí označil boj o Halab za „bitvu proti sunnitskému islámu“. Kuvajt byl jednou z prvních zemí z oblasti Perského zálivu, které omezily kontakty se syrskou vládou a začaly podporovat Asadovy odpůrce.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner