Evropská komise chce rozšířit pravidla vnitřního energetického trhu unie i na oblasti pobřežních vod. Cílem tohoto kroku je usměrnit ruský projekt výstavby plynovodu Nord Stream 2, píše agentura Reuters.

Návrh EK je v souladu s její žádostí o mandát, kterým by ji členské státy zmocnily k jednání o projektu plynovodu s Ruskem. I kdyby totiž byly podněty komise přijaty, všechny problémy tím vyřešeny nebudou, protože legislativa se nemůže vztahovat na část plynovodu mimo území unie. Komisaři budou o návrhu hlasovat ve středu. Dají-li mu zelenou, bude potřebovat ještě souhlas členských států a Evropského parlamentu. Aby mohla být pravidla uplatněna na plynovod Nord Stream 2, měla by být schválena do konce roku 2018.

Na financování projektu ruského plynárenského koncernu Gazprom se podílí pět evropských firem – německé Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská Shell, rakouská OMV a francouzská Engie. Plynovodem dlouhým 1225 kilometrů má ročně proudit 55 miliard metrů krychlových plynu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner