Evropská komise požaduje po ruské státní plynárenské společnosti Gazprom další ústupky ve sporu kolem údajných monopolních praktik podniku. Komise to podle agentury Reuters uvedla po skončení dalšího kola jednání s Gazpromem. Ten tvrdí, že během rozhovorů bylo dosaženo pokroku.

Evropská komise předloni v dubnu Gazprom obvinila, že zneužívá svého dominantního postavení ve střední a východní Evropě a porušuje evropská pravidla hospodářské soutěže. Uvedla také, že v osmi zemích regionu, včetně České republiky, firma znemožňuje konkurenci na trhu se zemním plynem.

Ruský podnik obvinění odmítá. Pomocí ústupků se nicméně snaží antimonopolní spor s Bruselem ukončit a odvrátit pokutu, která by mohla činit až deset procent jeho ročních tržeb.

„Jsme spokojeni s výsledkem dnešní schůzky, která se konala v konstruktivní atmosféře,“ uvedl náměstek šéfa Gazpromu Alexandr Medveděv po setkání s evropskou komisařkou pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerovou. Podle mluvčího Evropské komise je nicméně k vyřešení sporu zapotřebí, aby ruský podnik předložil vylepšený návrh.

V březnu Evropská komise uvedla, že ústupky navrhované Gazpromem řeší obavy evropských regulátorů ohledně antimonopolních praktik podniku ve střední a východní Evropě. Zároveň ale vyzvala zainteresované strany, aby se k návrhům Gazpromu vyjádřily.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Firma je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner