Brusel 31. srpna (ČTK) – Evropská komise nyní posuzuje odpovědi Maďarska, Polska a České republiky na její měsíc staré stanovisko v pokračujícím řízení kvůli přerozdělování žadatelů o azyl z Itálie a Řecka podle kvót. Novinářům to dnes řekla mluvčí komise Tove Ernstová. Není podle ní nyní možné uvést, kdy a jak bude komise na postoj tří zemí reagovat.

Evropská exekutiva 26. července posunula do druhé fází řízení proti trojici středoevropských zemí, když jim zaslala takzvaná odůvodněná stanoviska a dala měsíc na reakci. Pokud komise dojde k názoru, že odpovědi nebyly uspokojivé, může se obrátit s žalobou k unijnímu soudu. Ten by poté mohl rozhodnout o jednorázové vysoké pokutě či opakovaném penále do chvíle, než daná země své povinnosti začne plnit.

Česko argumentuje tím, že jednorázový program přerozdělování některých žadatelů o azyl z migrace zatížených zemí nikdy neplnil svůj smysl a nefungoval.

Dvouletý program, který byl proti vůli Česka, Maďarska a několika dalších zemí schválen v září 2015, předpokládal převzetí celkem 120.000 osob ze dvou jihoevropských zemí přetížených migrační krizí, tedy Itálie a Řecka. Slovensko a Maďarsko rozhodnutí napadly u unijního soudu, jehož generální advokát ale v létě doporučil žalobu zamítnout.

Mluvčí Ernstová dnes také připomněla, že počty přesunutých v rámci programu dál rostou a červen byl v tomto ohledu rekordní měsíc. Je podle ní zvládnutelné do konce září či krátce poté mezi ostatní země EU přerozdělit všechny žadatele o azyl, kteří na účast v programu mají právo a do konce září – kdy program končí – se budou nacházet v jedné ze dvou jihoevropských zemí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner