Brusel 26. dubna (zpravodaj ČTK) – Maďarský premiér Viktor Orbán dnes osloví poslance Evropského parlamentu. Stane se tak jen krátce poté, co se vývojem v Maďarsku bude tento měsíc už podruhé zabývat Evropská komise. Komise je znepokojena kroky maďarské vlády zejména v souvislosti se sporným novým zákonem o vysokých školách. Ten podle kritiků cíleně míří na v Budapešti sídlící Středoevropskou univerzitu (CEU), kterou spoluzakládal americký miliardář George Soros.

Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans s pohledem unijní exekutivy na dění v Budapešti seznámí evropské zákonodárce těsně před vystoupením předsedy maďarské vlády.

Kroky Maďarska podle EK vyvolávají pochybnosti, zda jsou v souladu s právem a společnými hodnotami Evropské unie. Není to poprvé, co Brusel kritizuje způsob vlády premiéra Orbána a údajný posun země k „neliberální“ demokracii; Bruselu vadí také tvrdý přístup Orbánovy administrativy k řešení migrační krize.

V Evropském parlamentu v úterý vystoupil rektor CEU Michael Ignatieff, který unii vyzval k podpoře boje proti zákonu znamenajícímu uzavření jeho školy. V pondělí se s ním setkal Timmermans a podle mluvčího komise se bavili o „aktuálním politickém a právním vývoji v souvislosti s CEU“.

Ve čtvrtek se má finančník Soros sejít s předsedou EK Jeanem-Claudem Junckerem i s dalšími členy komise.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner