Hrubý domácí produkt eurozóny se v prvním čtvrtletí zvýšil o 0,6 % oproti předchozím třem měsícům. Tempo jeho růstu se tak zdvojnásobilo z 0,3 % v závěru loňského roku. Vyplývá to z rychlého odhadu statistického úřadu Eurostat. V celé Evropské unii hospodářský růst zrychlil na 0,5 % z 0,4 % v loňském čtvrtém čtvrtletí.

Dnešní údaje rovněž ukázaly, že ekonomika eurozóny již smazala všechny ztráty, které jí přinesla hospodářská recese spojená se světovou finanční krizí. HDP eurozóny je nyní podle Eurostatu o 0,4 % vyšší než v prvním čtvrtletí 2008, tedy v době těsně před příchodem této recese, napsala agentura AP.

Příjemné překvapení

Růst nastartovaly zřejmě spotřebitelské výdaje, které podpořila nízká inflace. Výrazně rostlo Španělsko – o 0,8 %, prudce vzrostly také výdaje domácností ve Francii (francouzská ekonomika narostla o půl procenta).

Hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč upozornil, že první tři měsíce letošního roku byly ve znamení rozkolísané nálady v globální ekonomice jako celku. „Předběžný údaj o HDP Spojených států, jenž byl zveřejněn ve čtvrtek, také nijak neoslnil. Data o HDP eurozóny jsou v tomto kontextu velmi příjemným překvapením,“ uvedl. Podle listu Der Spiegel ekonomika USA narostla pouze o 0, 1 % kvůli silnému dolaru a slabé globální ekonomice.

Podle Jáče je eurozóna na dobré cestě přinejmenším zopakovat loňské tempo růstu HDP. Za celý loňský rok ekonomika eurozóny stoupla o 1,5 %. Odborníci nicméně také varují před předčasnou radostí, za výkonnost ekonomiky v EU mohou podle nich totiž především kalendářní vlivy jako mírnější zima a ty záhy vymizí.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner