Zákon o elektronické evidenci tržeb (EET) senátoři projednají 16. března. Termín dnes stanovil senátní organizační výbor. Evidence podle vlády zamezí daňovým únikům a přinese státu až 18 miliard korun ročně. Podle pravicové opozice znevýhodní drobné podnikatele a bude znamenat zneužití. Normu i způsob jejího schvalování Sněmovnou se pravicoví poslanci chystají napadnout u Ústavního soudu.

Zavedení EET patří mezi stěžejní projekty koalice. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) řekl, že rezignuje, pokud evidence nebude fungovat a koalice jej vyzve k odchodu. Vládní strany mají v Senátu dostatek hlasů k prosazení zákona a také prezident Miloš Zeman jeho přijetí podpořil.

ODS v Senátu se nechystá k podobně masivním obstrukcím proti EET, jaké uplatňovala ve Sněmovně, řekl ČTK místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Důvodem je podle něj časový limit, který senátoři na projednávání zákonů z ústavy mají. Pokud by horní komora o zákonu během 30 dnů nerozhodla, putoval by k prezidentovi jako přijatý.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner