Spojené státy dnes ve Valném shromáždění OSN hlasovaly proti rezoluci, která volá po ukončení amerického embarga proti Kubě. Loni se americká delegátka z rozhodnutí tehdejšího prezidenta Baracka Obamy hlasování zdržela. Spolu s USA dnes proti rezoluci hlasoval Izrael, 191 států ze 193 ji podpořilo.

Spojené státy proti rezoluci odsuzující jejich ekonomickou blokádu komunistického ostrova hlasovaly 24 let, než Obama v zájmu urovnání vztahů s Kubou tuto praxi loni změnil. Vláda prezidenta Donalda Trumpa ale proces smiřování s Kubou zastavila.

Trump v polovině října oznámil, že Spojené státy neodvolají sankce proti Kubě ani proti Venezuele, dokud tyto země neobnoví politické a náboženské svobody.

Tradiční, každoročně předkládaný návrh rezoluce přišel dnes na pořad poprvé po nástupu Donalda Trumpa do funkce prezidenta USA. V minulých letech se Spojené státy pokaždé s hrstkou svých spojenců ocitly v opozici proti zbytku světa, když hlasovaly proti rezoluci. Stejná situace se v newyorském sídle OSN odehrála i dnes.

Diplomatické vztahy mezi USA a Kubou byly přerušeny v roce 1961, kdy se v Havaně dostal k moci režim Fidela Castra. Obama loni diplomatické styky obnovil.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner