Týden před druhým kolem francouzských prezidentských voleb dnes Emmanuel Macron i Marine Le Penová pokračují v předvolební kampani. Kandidátka krajní pravice zopakovala, že jednotná evropská měna euro podle jejího názoru nemá budoucnost, zatímco Macronovi se dostalo podpory od významného centristy Jeana-Louise Borlooa, informoval francouzský tisk.

Le Penová, která se tento týden vzdala předsednictví Národní fronty (FN), v rozhovoru poskytnutém listu Le Parisien uvedla, že „euro je mrtvé“. Pokud by se stala příští neděli prezidentkou, umožnila by firmám dál obchodovat pomocí společné evropské měny, běžní lidé by ale platili opět měnou národní – novým frankem.

Macronovi se dnes dostalo významné podpory od vlivného centristy Jeana-Louise Borlooa, bývalého ministra v kabinetu premiéra Françoise Fillona a předsedy středopravé strany Svaz demokratů a nezávislých (UDI). Sám prezidentský kandidát Macron dnes v příspěvku uveřejněném v listu Le Journal du Dimanche vyzval k vytvoření „oblouku“ mezi pravicí a levicí.

V kampani dnes Le Penová pokračovala ve městě Gardanne na jihu Francie, kde chtěla navštívit hliníkárnu, podle serveru 20minutes ale zůstaly brány podniku zavřené. Macron má odpoledne v plánu navštívit dva pařížské památníky, jeden věnovaný obětem holokaustu a druhý obětem deportací do koncentračních táborů za druhé světové války.

Jak poznamenala agentura DPA, návštěva těchto dvou pomníků není náhodná, je to naopak promyšlený způsob, jak se vyhradit proti straně své soupeřky. Národní fronta Le Penové je totiž často obviňována z antisemitismu. Kvůli obvinění z popírání existence plynových komor v nacistických vyhlazovacích táborech musel v pátek po pár dnech z funkce prozatímního předsedy Národní fronty odstoupit Jean-Fraçois Jalkh.

Na pondělí, na které připadá Svátek práce, plánují oba prezidentští kandidáti velké manifestace.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner