Istanbul 18. května (ČTK) – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan řekl svému americkému protějšku Donaldu Trumpovi během nedávné návštěvy v Bílém domě, že Ankara „se nebude nikoho ptát“ a bude jednat, pokud bude čelit jakémukoli útoku syrských kurdských milic YPG. Píšou to dnes podle agentury Reuters turecká média.

Spojené státy YPG podporují a považují je za nejschopnější regionální sílu v boji proti islámským radikálům. Ještě před Erdoganovou návštěvou Washington oznámil, že milicím YPG dodá zbraně. Turecko syrské Kurdy označuje za teroristy spojené s teroristickou Stranou kurdských pracujících (PKK) a rozhodně se staví proti jejich vyzbrojování.

Podle listu Daily Sabah zopakoval Erdogan na turecké ambasádě po jednání s Trumpem, že Turecko se kvůli účasti YPG nemůže podílet na dobytí syrské Rakky, kde má svou hlavní baštu teroristická organizace Islámský stát. Dodal, že Turecko bude v Sýrii hrát nějakou roli. „Věřím, že zaklepou na naše dveře, pokud jde o Sýrii,“ uvedl.

Koalice Syrské demokratické síly (SDF), k níž milice YPG patří, nedávno oznámila, že na Rakku zaútočí patrně během léta.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner