Berlín 25. června (zpravodaj ČTK) – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan by se měl podle předsedy německých sociálních demokratů Martina Schulze vrátit na cestu k demokracii a propustit vězněné opozičníky a novináře. Schulz, který kritizoval i další protivníky liberální demokracie, to dnes řekl na mimořádném sjezdu SPD v západoněmeckém Dortmundu.

„Vrať se zpátky na cestu k demokracii, na které jsi jednou byl,“ vyzval Erdogana Schulz, podle něhož je skandálem, že v Turecku jsou pronásledovány tisíce opozičníků a vězněny desítky novinářů. „Jsme na vaší straně, vy představujete demokratické Turecko, které chceme“, podpořil je na dálku Schulz. „Pusťte tyto lidi, pokud je to možné, tak ještě dnes,“ vzkázal sociálnědemokratický předák Erdoganovi za potlesku stovek delegátů.

Vedle tureckého prezidenta, který podle svých kritiků zemi přetváří v diktaturu, kritizoval dnes Schulz i populisty typu Francouzky Marine Le Penové, Nizozemce Geerta Wilderse, italské Ligy severu nebo Svobodné strany Rakouska.

„Ale i u nás jsou zástupci takzvané neliberální demokracie a jsou u nás aktivní,“ řekl také kandidát sociálních demokratů na kancléře. Na mysli měl přitom protimigrantskou Alternativu pro Německo (AfD). „Tito lidé nepatří k našemu modernímu Německu,“ řekl Schulz, podle něhož by sociální demokraté měli snažit, aby se AfD v zářijových volbách nedostala do Spolkového sněmu.

Aktuální průzkumy dávají AfD dobré šance. Strana by mohla dostat kolem sedmi až osmi procent hlasů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner