Některým ze syrských a iráckých uprchlíků v Turecku bude umožněno získat turecké občanství. Řekl to turecký prezident Recep Tayyip Erdogan citovaný agenturou AFP. Naturalizaci úřady zřejmě nabídnou hlavně kvalifikovaným uprchlíkům. Podobný návrh hlavy státu z loňského léta vyvolal polemiku.

V Turecku nyní žije více než tři miliony syrských a iráckých uprchlíků. Blíže neupřesněné části z nich chce Erdogan poskytnout turecké občanství. Kdy se tak stane, není ale zatím zcela jasné.

„Naše ministerstvo vnitra provádí práce, v jejichž rámci části z nich udělíme naši státní příslušnost, po veškerém nezbytném prověření,“ prohlásil Erdogan v televizním projevu. „Mezi nimi jsou vysoce kvalifikovaní lidé – inženýři, právníci, lékaři. Využijme toho,“ uvedl. „Místo toho, abychom je nechávali pracovat nelegálně, dejme jim příležitost pracovat jako občané, jako děti tohoto národa,“ doplnil.

Podobný Erdoganův návrh z loňského července vyvolal pozdvižení na internetové sociální síti. Turecká vláda již omezenému množství Syřanů udělila povolení k práci a pobytu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner