Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes ostře zkritizoval OSN, která vyzvala jeho zemi k otevření své hranice desetitisícům syrských uprchlíků. Podle něho vznáší světová organizace požadavky, aniž by sama plnila svoje vlastní závazky.

Erdogan řekl, že zatímco Ankara vydává v rámci letité syrské uprchlické krize kolem deseti miliard dolarů (240 miliard Kč), OSN přispěla jen 455 miliony (11 miliard Kč).

Útěk syrských obyvatel před pokračujícími boji, které vyvolaly novou vlnu uprchlíků, označil turecký prezident za „nucenou migraci“ a „masakr“. Podle něho se situace v Sýrii stala pro Turecko „záležitostí vnitřní bezpečnosti“.

Turecko, ve kterém je v současnosti 2,5 až 2,7 milionu syrských uprchlíků, v posledních dnech prudce omezilo příliv běženců – pouští jen zraněné a nemocné. Na syrsko-turecké hranici se jich nahromadilo kvůli posledním bojům v severosyrském Halabu podle odhadů přes 70.000.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner