Brusel chce Ankaru dotlačit k tomu, aby sama ukončila proces přistupování k Evropské unii. Rozhodnout o této otázce by mohli v referendu přímo turečtí občané, řekl dnes podle agentury AFP turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

„Evropská unie se nás snaží donutit, abychom sami odstoupili od přístupového procesu,“ řekl Erdogan. „Naše trpělivost není nekonečná… Také se můžeme zeptat na názor našeho lidu,“ dodal v narážce na britské referendum o vystoupení z EU.

Vztahy mezi Evropskou unií a Tureckem jsou napjaté od údajného červencového pokusu o státní převrat proti Erdoganovi. Někteří představitelé členských států EU, hlavně z Rakouska a Dánska, vyzvali k ukončení přístupových rozhovorů s Ankarou, které oficiálně začaly již v roce 2005.

Evropská komise nedávno kritizovala Ankaru v pravidelné hodnotící zprávě všech kandidátů na členství v EU. Šéf komise Jean-Claude Juncker podle AFP uvedl, že se Turecko „každý den vzdaluje Evropě“. Komisař pro rozšíření Johannes Hahn prohlásil, že je na čase, aby Ankara řekla, co vlastně chce.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavusoglu naopak vyzval EU, aby se jasně rozhodla, zda chce vůbec Ankaru přijmout. Podobně se vyjádřil i Erdogan, a to ještě před zveřejněním zprávy. „Nedělejte jen hodnocení, ale učiňte finální rozhodnutí,“ vyzval Evropskou unii z Istanbulu. Podle něj se ale EU bojí udělat toto konečné rozhodnutí z obav z možného přílivu migrantů z Turecka.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner