Turecká policie uzavřela v neděli jeden z hotelů v Ankaře, aby zabránila konání sjezdu nacionalistické Strany národní akce (MHP), která je spojencem vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP). Podle agentury Reuters je důvodem policejního zásahu obava prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, že ztratí důležitého partnera, díky jehož pomoci si chce upevnit moc.

Část členů MHP totiž usiluje o svržení stranického vůdce Devleta Bahçeliho, který vede nacionalisty už 20 let. Za tímto účelem je ale třeba změnit stranické stanovy a kvůli tomu bylo třeba svolat mimořádný kongres.

Erdogan usiluje o změnu ústavy, aby si zajistil větší moc, a Bahçeli a jeho okruh lidí je ochoten mu v tom pomoci. V MHP se ale vytvořila skupina odpůrců, kterou vede bývalá ministryně vnitra Meral Akşenerová. Tato skupina dnes obvinila Erdoganovu AKP, že se vměšuje do záležitostí MHP a brání stranickému kongresu. „Změna v MHP se stala noční můrou vlády AKP,“ uvádí se v prohlášení.

Policie uzavřela ulice vedoucí k hotelu a kolem něj postavila barikády, u nichž se sešlo na 5000 lidí. Mnozí volali „Bahçeli by měl odstoupit“. Jeden z příchozích řekl, že AKP se obává posilování vlivu MHP, protože by se nacionalistická strana mohla stát alternativou Erdoganovy strany. Nacionalisté získali v loňských listopadových volbách 12 procent hlasů a v 550místném parlamentu mají 40 křesel. AKP tyto poslance potřebuje, aby prosadila referendum o změně ústavy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner