Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan přijíždí dnes do Bruselu v době, kdy se Evropská unie snaží jeho zemi výrazně zapojit řešení migrační krize. Nedávný summit osmadvacítky slíbil Turecku nejméně miliardu eur (asi 27 miliard eur), která by měla Ankaře pomoci zvládat situaci milionů syrských uprchlíků na tureckém území tak, aby se nemuseli vydávat na složitou a nebezpečnou cestu do Evropy.
Do jisté míry se tak obrací vzájemný vztah evropského bloku a Turecka, které donedávna bylo především často kritizovaným a jen pomalu postupujícím kandidátem na členství v Unii. Nyní je to EU, která potřebuje pomoci v situaci, kdy především z Turecka do Řecka denně připlouvají stovky či tisíce uprchlíků.
Nedávný mimořádný summit EU tak slíbil Turecku miliardu eur, další velké evropské peníze by do oblasti měly proudit prostřednictvím příspěvků zemí EU pro Světový potravinový program (WFP) OSN či pro Úřad vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) této světové organizace. Ty nyní hlásí výrazný nedostatek peněz, který začíná mít vliv na situaci v utečeneckých táborech. A to přitom velké množství z přibližně dvou milionů uprchlíků v Turecku vůbec oficiálních zařízení nevyužívá.
Ankara má velký zájem například na zjednodušení vízového styku s EU či na úplném odbourání víz. S tímto krokem se přitom počítalo po uzavření takzvané readmisní dohody, která by Unii umožnila vracet do Turecka neúspěšné žadatele o azyl. Některé země EU však zatím bezvízové cestování pro turecké občany odmítaly.
V souvislosti s postupem proti islámským radikálům je nyní Turecko kritizováno, že svého podílu na boji proti organizaci Islámský stát využívá k útokům na bojovníky Strany kurdských pracujících (PKK) poté, co v létě zkrachovaly snahy o mírové řešení sporů Ankary s Kurdy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner