Sestřelení ruského bombardéru před dvěma dny bylo „automatickou reakcí“, která nebyla namířena proti Rusku a byla v souladu s platnými instrukcemi, jaké měla turecká armáda. Řekl to dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Dodal, že je „smutný“ z odvetných opatření Ruska nesouvisejících přímo s incidentem. „Jsme strategičtí partneři,“ uvedl Erdogan.

Podle agentur tak ve svém prohlášení narážel na zesílení kontroly dovozu zemědělské produkce z Turecka, které dnes nařídila ruská vláda, a na plánované zastavení některých rusko-tureckých investičních projektů. Podle Erdogana jsou tyto kroky „emocionální“ a nehodné politiků.

Ankara tvrdí, že ruský bombardér Su-24 narušil turecký vzdušný prostor, zatímco Moskva uvádí, že letoun se nacházel v okamžiku sestřelení nad Sýrií, a incident označila dnes za akt agrese vůči Rusku. „Kdybychom čelili stejnému narušení dnes, Turecko by reagovalo stejně,“ uvedl Erdogan.

V projevu k místním představitelům v Ankaře také zopakoval, že Turecko nenakupuje ropu od radikálního hnutí Islámský stát (IS). Turecko se podle něj naopak snaží zastavit pašování ropy přes syrsko-tureckou hranici. Moskva, která Ankaru z nakupování ropy od IS obviňuje, musí svá „ostudná“ tvrzení nejprve dokázat, uvedl Erdogan, aniž Rusko otevřeně jmenoval. Ropa je klíčovým zdrojem příjmu islamistů.

Podíl Turecka na boji proti IS je podle Erdogana „nepopiratelný“. „Ti, kteří nás obviňují, že nakupujeme ropu u DAIŠ (arabská zkratka pro IS), musí svá tvrzení dokázat. Pokud ne, jsou to pomlouvači,“ řekl turecký prezident. Turecko je podle něj také jedinou zemí, která s IS „bojuje upřímně“.

Autoritářský prezident zároveň opět vyzval parlament, aby navrhl novou ústavu, jež by mu poskytovala více pravomocí. „Podívejte se, jak to chodí ve světě. Téměř všechny rozvinuté země mají prezidentský nebo poloprezidentský systém.“

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner