Ankara 24. března (ČTK) – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan si v pátečním telefonickém rozhovoru stěžoval svému francouzskému protějšku Emmanuelu Macronovi na kritický přístup Evropské unie k Ankaře. Informovala o tom v noci na dnešek Erdoganova prezidentská kancelář, podle níž kritika Západu je neopodstatněná.

Brusel kritizuje tureckou ofenzívu v severní Sýrii, která pokračuje navzdory rezoluci Rady bezpečnosti OSN požadující dodržování příměří na celém území Sýrie, kromě bojišť s Islámským státem a skupinami napojenými na Al-Káidu.

Unie odsuzuje také snahu Turecka zabránit mezinárodně uznávané vládě kyperských Řeků v těžbě zemního plynu ve Středomoří a kritizovala i věznění dvou řeckých vojáků zadržených na turecké straně společných hranic s Řeckem.

Rozpory EU a Turecka ohrožují kladné vyústění jejich společného summitu, které se má konat v pondělí v bulharské Varně. Premiér hostitelské země Bojko Borisov upozornil, že vrcholná schůzka „může být jednou z posledních možností navázat dialog“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner