Sobotní výbuchy u fotbalového stadionu istanbulského klubu Besiktas zabily nejméně 13 lidí a 38 jich zranily. Agentuře Reuters to řekly zdroje z turecké policie. Prezident Recep Tayyip Erdogan v prohlášení označil exploze za teroristický útok, jehož cílem bylo způsobit co největší škody. Potvrdil, že akce si vyžádala mrtvé.

Jedna z náloží byla umístěna v autě, které explodovalo po ligovém zápase těsně u stadionu. Zápas sledovaly na stadionu Besiktas v evropské části Istanbulu tisíce lidí. Svědci agentuře Reuters řekli, že slyšeli dvě hlasité exploze a později se ozývala střelba.

Ministr vnitra Süleyman Soylu řekl, že útok byl patrně namířen proti autobusu turecké zásahové policejní jednotky, která během zápasu zajišťovala pořádek. Jeho vládní kolega Ahmet Arslan na twitteru nazval útok činem teroristů.

„Proti našim bezpečnostním silám a proti občanům byl spáchán teroristický útok. Exploze po fotbalovém zápasu měla zabít co nejvíc lidí. Výsledkem jsou bohužel mrtví a ranění,“ prohlásil v první reakci prezident Erdogan.

Podle záběrů televize CNN bylo okolí stadionu uzavřeno a na místě byly desítky policejních a záchranářských vozů. Někteří ze zraněných jsou ve vážném stavu.

Krátce před výbuchy na stadionu skončilo utkání nejvyšší turecké ligy mezi domácím Besiktasem a týmem Bursaspor, za který hrál i český reprezentant Tomáš Necid. Podle tweetu sportovního komentátora Ondřeje Zlámala by všichni hráči Bursasporu včetně Necida měli být v pořádku, protože odjeli ještě před výbuchem.

Útoky proti bezpečnostním složkám nejsou v Turecku nijak výjimečné, častější jsou však na jihovýchodě země, kde je úřady připisují kurdským separatistům. Na jiných místech Turecka útočí také teroristická organizace Islámský stát. K dnešní násilné akci se zatím nikdo nepřihlásil.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner