Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se rozhodl stáhnout žaloby podané kvůli urážkám jeho osoby. Prezident to oznámil v pátek na akci k uctění obětí nezdařeného pokusu o vojenský převrat. Německý právník Ralf Höcker, který tureckého prezidenta zastupuje, ale během sobotního dopoledne oznámil, že žaloby podané v Německu zůstávají v platnosti. Trestnímu stíhání tedy nadále čelí německý satirik Jan Böhmermann kvůli posměšné básni o Erdoganovi.

„Oznámení platí jen pro Turecko. V Německu se prozatím nic nemění,“ uvedl Höcker. V Turecku žalobám kvůli urážkám na adresu Erdogana čelí stovky lidí, připomíná agentura AP.

Erdogan své rozhodnutí podle serveru BBC označil za jednorázové gesto dobré vůle. „Pouze pro jednou budu shovívavý a ukončím všechny kauzy týkající se neuctivých urážek vůči mé osobě,“ prohlásil autoritářský prezident.

Jan Böhmermann na konci března v německé veřejnoprávní televizi ZDF přednesl báseň, která obsahovala řadu vulgarismů a líčila tureckého prezidenta Erdogana jako člověka, který porušuje lidská práva, provozuje sex s kozou a sleduje dětské porno. Böhmermann ovšem předem výslovně zdůraznil, že chce básní Erdoganovi ukázat, co už je za hranou německých zákonů i dobrého vkusu, jestliže si turecký prezident předtím stěžoval na legitimní a oprávněnou kritiku v jiné německé televizi. Ta reagovala mimo jiné na případy porušování svobody slova a tisku v Turecku.

Souhlas k Böhmermannově stíhání dala německá vláda, která tak vyhověla turecké žádosti. Na kancléřku Angelu Merkelovou se kvůli tomu snesla vlna kritiky.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner