Turecko loni v červnu zadrželo jednoho z bruselských atentátníků a posléze ho vyhostilo do Belgie. Řekl to dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Belgické úřady ale podle něj radikála pustily na svobodu, a to navzdory varování, které o něm z Turecka dostaly.

Erdogan na tiskové konferenci neuvedl, o kterém z pachatelů úterních teroristických útoků mluví. Údajně šlo o „sebevražedného atentátníka“. Belgické úřady znají prozatím totožnost pouze dvou z nich, bratrů Khalida a Brahima El Bakraouiových. Identita dalšího sebevražedného atentátníka z letiště zatím známa není.

Podle tureckého prezidenta byl radikál zatčen loni v červnu v jihotureckém Gaziantepu u syrské hranice. Následně ho úřady vyhostily. Belgii prý 14. července varovaly, že jde o „zahraničního teroristického bojovníka“. Navzdory tomu byl prý ale loni v červenci propuštěn na svobodu.

Už po loňských listopadových teroristických útocích v Paříži Ankara uvedla, že Turecko francouzské úřady před jedním z atentátníků dvakrát varovaly. Paříž na to prý ale nijak nereagovala.

Při úterních atentátech na bruselském letišti a v metru zahynulo více než 30 lidí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner