Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan kritizoval Spojené státy za rozhodnutí soudu v případu tureckého bankéře Hakana Atilly a pohrozil v této souvislosti možnými právními kroky proti USA. „Bude-li to nutné, Turecko USA zažaluje,“ řekl Erdogan novinářům při návratu z Paříže.

Newyorský soud uznal ve středu někdejšího bankéře turecké státní banky Halkbank vinným mimo jiné z bankovního podvodu a spiknutí s cílem porušit zákon o amerických sankcích. Attila se podle soudu podílel na komplotu, jehož cílem bylo napomoci Íránu vyhnout se prostřednictvím nelegálních finančních transakcí v hodnotě miliardy dolarů americkým sankcím. Rozsudek nad Atillou bude vynesen 11. dubna.

Případ ještě více poškodil už tak napjaté americko-turecké vztahy. Ankara verdikt označila za nespravedlivý a nešťastný a za bezprecedentní zásah do vnitřních tureckých záležitostí.

„Očerňuje to jméno naší banky na mezinárodní úrovni,“ řekl Erdogan podle dnešní zprávy listu Hürriyet. Halkbank má právo reagovat žalobou.

Erdogan kromě toho znovu obvinil USA z poskytování ochrany Fethulláhu Gülenovi. Ankara tomuto duchovnímu, který žije v USA, připisuje hlavní slovo při zosnování nezdařeného puče v Turecku v roce 2016 a žádá jeho vydání.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner