Ankara 24. května (ČTK) – Spojenci v Severoatlantické alianci by měli podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana více spolupracovat v boji proti terorismu a za tímto účelem by měli rychle sdílet informace tajných služeb. Erdogan to řekl dnes v Ankaře před cestou na čtvrteční summit NATO v Bruselu.

Turecký prezident se vyjádřil i k německé vojenské přítomnosti na letecké základně Inçirlik na jihu Turecka. Erdogan uvedl, že nemá signály, že by Německo chtělo základnu opustit. „Pokud ale budou chtít odejít, řekneme jim ‚sbohem‘,“ řekl turecký prezident.

O budoucnosti základny se začalo hovořit minulý týden poté, co Ankara zakázala německým poslancům návštěvu základny Inçirlik. Německé ministerstvo zahraničí v reakci na to uvedlo, že zváží stažení německých vojáků ze základny. Tu bundeswehr nyní využívá v rámci boje proti hnutí Islámský stát (IS) a má v ní asi 250 vojáků.

Erdogan se dnes před odletem do Bruselu vyjádřil i k dlouhodobě pošramoceným vztahům s Evropskou unií. Uvedl, že Ankara nechce s EU přestat jednat, unie ale podle něj musí dodržovat své závazky.

EU slíbila Ankaře výměnou za pomoc se zastavením masového přílivu migrantů z Blízkého východu do Evropy finanční podporu a zrušení vízové povinnosti pro Turky. Ankara si stěžuje na pomalý příliv peněz z Bruselu a na to, že víza pro Turky stále platí. EU se ale nelíbí porušování lidských práv v Turecku a autoritářské vedení země Erdoganem.

Turecký prezident se se ve čtvrtek v Bruselu zúčastní summitu NATO a setká se tam také s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem a předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner