Strana tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana podle částečných výsledků vyhrála dnešní parlamentní volby, ale zřejmě se jí nepodaří dosáhnout ústavní většiny. Podle televize CNN Türk získala 43,6 procenta hlasů. Sečteny jsou nicméně zatím dvě třetiny hlasů a chybějí velká města, což by podle agentury Reuters mohlo výsledky ještě podstatně změnit.

Do sněmovny se zřejmě dostane i prokurdská levicová Demokratická strana lidu (HDP), která by měla těsně překonat desetiprocentní hranici nutnou pro vstup do parlamentu.

Pokud by celková volební bilance odpovídala částečnému výsledku, měla by podle agentury Reuters Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP), kterou v roce 2001 založil Erdogan, problém získat prostou většinu a vytvořit jednobarevnou vládu. I podle agentury AFP je zřejmé, že AKP zaznamená oproti minulému parlamentu ztrátu křesel.

Prezident chtěl v těchto volbách přitom posílit své pravomoci a toho mohl docílit jen změnou ústavy. K tomu však potřeboval podporu 367 poslanců z 550. Aspoň 330 zákonodárců by pak bylo nezbytných k vypsání referenda o novém základním zákonu. V dosavadním parlamentu měla AKP 312 mandátů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner