Teroristická organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA) dnes ukončila svou více než půlstoletí trvající existenci, během níž připravila o život přes 820 lidí. Španělský premiér Mariano Rajoy v reakci na zprávu o jejím rozpuštění prohlásil, že zločiny této organizace nezůstanou nepotrestány. Asociace reprezentující oběti označila oznámení za frašku a vyzvala k důslednému potrestání všech zločinů ETA.

„Mohu sdělit, že dnes, 3. května ve 14:00, ETA přestala existovat,“ řekl novinářům ředitel Centra pro humanitární dialog (HD) David Harland, který podle agentury AFP přečetl text označený jako poslední prohlášení ETA. Mimo jiné se v něm uvádí, že bývalí členové organizace budou nadále usilovat o nezávislé Baskicko. HD v posledních letech fungovalo jako prostředník mezi ETA a veřejností.

Různé nepotvrzené zprávy o rozpuštění teroristické skupiny se objevovaly již od poloviny dubna, španělská média zveřejnila dopis potvrzující konec organizace podepsaný značkou ETA ve středu. Premiér Rajoy na něj reagoval odmítnutím jakékoli shovívavosti.

„Ať ETA udělá, co udělá, nenajde žádnou možnost pro beztrestnost svých zločinů. ETA může oznamovat své rozpuštění, ale její zločiny nezmizí, stejně jako neskončí akce justice, která je bude vyšetřovat a potrestá je,“ řekl dnes španělský premiér ve městě Logroňo na severu Španělska. Zprávy zástupců ETA, kteří se mimo jiné v dubnu omluvili civilním obětem a avizovali několik symbolických kroků k ukončení činnosti, označil Rajoy za propagandu.

Také ministr spravedlnosti Juan Ignacio Zoido už ve středu řekl, že ETA bude muset za své zločiny zaplatit.

Už v roce 2011 oznámila ETA, že s konečnou platností zastavila svůj ozbrojený boj za nezávislost Baskicka, a loni v dubnu prohlásila, že se vzdá všech svých zbraní.

Minulý měsíc zástupci ETA zveřejnili také prohlášení, v němž se tato organizace omluvila za způsobené utrpení a požádala civilní oběti svého boje o odpuštění. Mnozí kritizovali, že ETA odděluje civilní a jiné oběti. Terčem jejích útoků, které začaly v roce 1961 a skončily v roce 2010, byli politici, soudci, vojáci či policisté.

Podle španělské Asociace obětí terorismu je dění kolem konce ETA snahou o pozitivní sebeprezentaci, která má přesvědčit veřejnost, že její členové byli „hodní hoši“. Asociace v dnešním prohlášení vyzvala k důslednému vyšetření všech zločinů ETA. Podle médií jde o více než 300 útoků či vražd.

Šéf baskické regionální vlády Iňigo Urkullu označil organizaci ETA za příčinu bolesti a utrpení Basků a dodal, že ETA neměla nikdy vzniknout. „Tady nejsou vítězové a poražení. Všichni jsme prohráli,“ popsal éru ETA v dnešním vydání listu El País.

Členové organizace se ani po jejím rozpuštění nehodlají vzdát boje za nezávislé Baskicko a vnímají svůj národ jako utlačovaný. „Bývalí členové a členky ETA budou pokračovat v boji za nezávislé, sjednocené a socialistické Baskicko,“ píše se rovněž v dnešním prohlášení ETA. Cílem má být podle dokumentu ústava Baskického státu.

V pátek by se měla na jihu Francie v obci Cambo-les-Bains konat slavnostní konference k ukončení existence organizace. Přijít by na ni měli podle španělského tisku zástupci baskických stran, například Arnaldo Otegi, který stojí v čele baskické separatistické koalice Bildu. Představitelé regionální vlády Baskicka ani Navarry se na tuto akci nechystají.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner