Sedm účastníků třetího odboje a odporu proti komunismu se dnes dočká ocenění. Etická komise pro protikomunistický odboj jim v sídle vlády předá pamětní dekrety a odznaky. Převzít si je bude moci pět osobností, zbylé dvě je dostanou posmrtně.

Ocenění získá Bohuslav Hubálek za to, že se v roce 1952 po návratu z tehdejšího Západního Berlína zapojil do aktivit agenta zahraniční zpravodajské služby a převáděčství. Byl zatčen a odsouzen k pěti letům vězení. Získá také postavení válečného veterána. Posmrtně osvědčení odbojáře dostanou Karel Pokorný, jenž za pomoc agentovi britské zpravodajské služby zaplatil šestiletým vězením, a František Matějka, který byl za pomoc a podporu protikomunistickému odbojáři Janu Karlíkovi odsouzen v roce 1950 k osmi letům vězení.

Mezi oceněné patří také Jindřich Hanzlíček za veřejné politické a společenské protikomunistické postoje a aktivní vystupování proti peněžní reformě v roce 1953, František Bím za činnost ve Sdružení bývalých politických vězňů ve Švýcarsku, Ivo Fiedler za aktivní působení v protikomunistické odbojové skupině a Karel Žižka za zapojení do skupiny novojičínských studentů, kteří podnikli odbojové akce v letech 1968 až 1970.

Komise by se podle informací médií měla zabývat také jmenováním zakladatele Jazzové sekce Karla Srpa do svých řad. Srp je podezírán z kontaktů s komunistickou tajnou policií. Městský soud v Praze v roce 2000 rozhodl o tom, že Srp byl v evidenci Státní bezpečnosti veden neoprávněně jako její spolupracovník, přesto ale před dvěma lety od Etické komise nedostal osvědčení účastníka protikomunistického odboje, ačkoli byl za komunistické éry vězněn.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner