Velvyslanci členských zemí při Evropské unii budou v pátek jednat o možném prodloužení unijních protiruských sankcí o dalšího půl roku. Oznámil to dnes v Bruselu předseda Evropské rady Donald Tusk.

„Požádal jsem (lucemburské) předsednictví, aby na program jednání COREPER (výbor stálých zástupců při Evropské unii) tento pátek zařadilo návrh na prodloužení sankcí vůči Rusku o dalších šest měsíců,“ napsal Tusk.

Diplomatičtí zástupci unijních zemí měli původně automatické prodloužení sankcí potvrdit už minulý týden, ale Itálie vyzvala k debatě o tomto tématu. Unijní představitelé neočekávají problémy při obnovování sankcí, ale premiér Matteo Renzi by mohl téma vztahů EU s Ruskem nastolit také na čtvrtečním evropském summitu v Bruselu.

Tusk, který summitům předsedá a obhajuje přísný postoj vůči Rusku, v pozvánce na summit uvedl, že prodloužení sankcí by bylo v souladu s předchozí dohodou mezi šéfy států a vlád o tom, že jakékoli uvolňování protiruských sankcí musí být navázáno na úplné dodržování minských dohod mezi Ruskem a Ukrajinou z letošního února.

„Bude to přímým důsledkem březnového závěru Evropské rady, podle něhož by trvání restriktivních opatření vůči Ruské federaci mělo být jasně navázáno na úplné uskutečňování minských dohod,“ napsal Tusk.

Sankce EU, které pokrývají velkou část ruské ekonomiky, zejména bankovní sektor a ropný a obranný průmysl, byly zavedeny v červenci 2014 a jejich platnost vyprší koncem ledna. Uplatňovány jsou kvůli postoji Moskvy k východoukrajinskému konfliktu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner