Brusel 15. května (ČTK) – Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová dnes bude jednat s ministry zahraničí Francie, Británie, Německa a Íránu o budoucnosti jaderné dohody s Teheránem poté, co se Spojené státy rozhodly ji vypovědět.

Mogheriniová v pondělí řekla, že se Evropská unie soustředí na udržení stávající dohody, kterou pokládá za klíčovou pro svou vlastní bezpečnost i pro situaci v regionu. Americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho vládě vadí, že dohoda se týká jen íránského jaderného programu a neřeší kontroverzní roli Teheránu v oblasti či třeba vývoj balistických raket.

O udržení dohody stojí i další signatáři smlouvy – Rusko a Čína. Jejich metropole už íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf v předchozích dnech navštívil.

Postup USA vůči jaderné dohodě s Íránem, ale také možné důsledky obnovených amerických sankcí pro evropské společnosti, budou ve středu večer probírat šéfové států a vlád zemí EU na večeři v Sofii. Ve čtvrtek se tam uskuteční vrcholná schůzka EU a šesti západobalkánských států.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner