Barcelona/Brusel 28. září (ČTK) – Šéf katalánské diplomacie Raül Romeva dnes v Bruselu požádal Evropskou unii o podporu při chystaném referendu o odtržení Katalánska od zbytku Španělska. Hlasování se má konat v neděli, ale Madrid mu chce zabránit. Romeva se vydal do Brusel, aby tam vysvětlil pozici svého regionu. Evropské instituce podle něj musejí pochopit, že jde o zásadní věc.

Ve středu katalánský premiér Carles Puigdemont obvinil EU, že se ke Katalánsku a jeho konfliktu s ústřední španělskou vládou otočila zády. Romeva dnes prohlásil, že španělská vláda zahájila „brutální kroky“ proti katalánským představitelům, aby nedělnímu referendu zabránila.

Madrid plebiscit považuje za nelegální. Romeva, jehož úřad chtěl Madrid už loni zavřít, neočekává v neděli násilnosti. Podle něj „nepatří násilí jako prostředek řešení politických problémů ke genetickému vybavení Katalánců“.

O vložení EU do sporů mezi Barcelonou a Madridem požádala také barcelonská starostka Ada Colauová. „Vzhledem k vážnosti situace je mou povinností jako starostky katalánské metropole Barcelony vyzvat Evropskou komisi, aby vytvořila prostor pro zprostředkování dialogu mezi španělskou a katalánskou vládou, aby bylo nalezeno demokratické řešení,“ napsala v materiálu, který otiskl britský list The Guardian.

Colauová se zmiňuje o „represích, které španělská vláda zahájila“, a o „obraně základních lidských práv Katalánců“. Z tématu nezávislosti Katalánska se podle starostky stal sociální a politický konflikt.

Colauová je osobně proti jednostranným krokům regionální vlády, avšak odpovědnost za zhoršující se krizi podle ní nese vláda španělského premiéra Mariana Rajoye. To, že kabinet pohrozil zatčením 700 starostů ochotných referendum pořádat, podle Colauové porušuje základní lidská práva.

Evropská komise v minulých týdnech několikrát zopakovala, že události v Katalánsku považuje za vnitřní záležitost Španělska.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner