Pokud se Britové příští týden v referendu vysloví pro odchod z Evropské unie, ztratí zbývající sedmadvacítka důvěryhodnost a oslabí její význam ve světě. Dnes to na německo-polském obchodním fóru řekl německý vicekancléř Sigmar Gabriel.

Připojil se tak k předním německým politikům, kteří vyzývají Brity k setrvání v unii.

„Pohled světa na Evropu by se změnil. Byli bychom považováni bychom za kontinent, na jehož soudržnost se nelze spolehnout,“ řekl podle deníku Bild Gabriel o důsledcích takzvaného brexitu.

Podle něj musí mít EU na zřeteli, že Čína, Indie, Latinská Amerika i Afrika získávají hospodářsky na významu, což mění rozložení sil ve světě. Odchod Británie, stejně jako nedostatek soudržnosti mezi členskými státy, by v nově uspořádaném světě oslabily význam unie. „Budeme mít ve světě nějaký hlas jen tehdy, když budeme mluvit jednotně. Ne když budeme mluvit 28 nebo 27 a jedním hlasem,“ řekl vicekancléř.

Gabriel proto znovu apeloval na Brity, aby v referendu podpořili setrvání v unii. „Naše děti a vnoučata nás proklejí, kdybychom neudrželi Evropu pohromadě,“ řekl.

Na udržení Británie v EU naléhali v uplynulých týdnech i další přední němečtí politici včetně kancléřky Angely Merkelové a ministra financí Wolfganga Schäubleho. Ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier ve středu varoval, že by brexit uvrhl Evropu do nové krizové situace.

Podle berlínského ekonomického institutu DIW by odchod Británie mohl v příštím roce snížit růst německé ekonomiky o půl procentního bodu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner