Členské země Evropské unie chápou, že Londýn po referendu o odchodu z EU potřebuje určitý čas, záměry britské vlády ale chtějí znát co nejdříve. V úterý večer to britskému premiérovi Davidu Cameronovi řekli ostatní šéfové států a vlád zemí unie. Cameron, pro kterého byla schůzka velmi pravděpodobně posledním unijním summitem, jehož se zúčastnil, zopakoval, že proces odchodu jeho země z EU spustí až jeho nástupce. Po dnešním setkání je také podle něj jasné, že evropští vedoucí představitelé chtějí získat jasnou představu o budoucím uspořádání vzájemných vztahů.

„Naše diskuse byla klidná a uměřená. Lídři chápou, že je potřeba určitý čas, aby se v Británii ‚usadil prach‘, ale také čekají, že budou co nejdříve vyjasněny záměry britské vlády,“ řekl novinářům po jednání okolo půlnoci šéf Evropské Rady Donald Tusk.

Jasnou zprávou z dnešní večerní diskuse, nad kterou se také bude muset příští britská vláda zamyslet, je podle Camerona rovněž to, že Británie nemůže mít výhody členství v EU, aniž by na něj vynaložila náklady.

Britští voliči se minulý čtvrtek v poměru 52:48 vyslovili pro odchod své země z unie. Evropská unie odmítá o věci jednat, dokud Británie formálně a v souladu s příslušným článkem lisabonské smlouvy neoznámí svůj úmysl z unie odejít.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner