Evropská unie dnes kritizovala Turecko za to, že zadrželo takřka tři desítky akademiků, kteří podepsali petici odsuzující vojenskou operaci proti Kurdům. Skupina byla mezitím propuštěna, čelí ale obviněním z podpory terorismu.

„Boj proti terorismu musí být veden plně v souladu se závazky k mezinárodnímu právu, a to včetně lidských a humanitárních práv. Svoboda vyjadřování musí být zachována,“ uvedla v prohlášení šéfka diplomacie Evropské unie Federika Mogheriniová.

Prokuratura v Istanbulu tento týden zahájila vyšetřování signatářů petice, kterých je více než 1200, a ve čtvrtek rozhodla, že proti některým vznese obvinění z protistátní činnosti a teroristické propagandy. Krátce také zadržela 27 akademiků. Takové počínání Evropská komise považuje za extrémně znepokojující.

Petice zveřejněná v pondělí kritizuje postup turecké vlády proti kurdské menšině na jihovýchodě země. Armáda loni zahájila rozsáhlou ofenzivu proti bojovníkům zakázané Strany kurdských pracujících (PKK) poté, co se v červenci zhroutilo dvouleté příměří mezi Ankarou a PKK a co byly přerušeny oboustranné mírové rozhovory. Intenzivní boje začaly poté, co se Ankara zapojila do konfliktu v Sýrii a v Iráku a rozhodla se bojovat nejen proti radikálnímu Islámskému státu, ale i proti Kurdům.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner