Varšava 21. března (ČTK) – Evropská unie má prostředky, jak přesvědčit členské státy o potřebě přerozdělování migrantů. Ve Varšavě to dnes prohlásil eurokomisař pro vnitro a migraci Dimitris Avramopulos. Stanovisko podle něj Brusel k této otázce vydá do konce letošního září.

Polsko stejně jako další státy visegrádské čtyřky včetně České republiky kvóty pro přerozdělování migrantů dlouhodobě odmítá. Z některých evropských metropolí, mimo jiné z Vídně nebo Berlína, se ozývají hlasy žádající citelné krácení unijních prostředků pro země, které přijímat uprchlíky nechtějí. Visegrádské státy ale takové návrhy odmítají.

Podle Avramopulose má Evropská unie „nástroje, prostředky a moc“ přesvědčit všechny členské státy, aby relokační program respektovaly. O konkrétních státech eurokomisař nehovořil a o případných sankcích se nezmínil, napsala agentura Reuters.

Mechanismus zahrnující povinné kvóty na rozdělování migrantů má zajistit v průběhu dvou let přesun 160.000 žadatelů o azyl z přeplněného Řecka a Itálie. Zatím se ale podařilo přesunout jen necelých 15.000 osob.

Varšava argumentuje tím, že jde většinou o ekonomické migranty, nikoli válečné uprchlíky. Jejich přítomnost podle Polska může být i bezpečnostní hrozbou.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner