Evropské unii se do minulého čtvrtka podařilo v rámci přerozdělování uprchlíků přesunout jen 19 migrantů z Itálie do Švédska. Na tiskové konferenci po jednání vlády v Ústeckém kraji to dnes uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Osmadvacítka by se podle něj měla soustředit na již schválené programy, uvedl na dotaz o možném přemísťování uprchlíků ze zemí na Blízkém východě.
List Financial Times v neděli uvedl, že Unie připravuje plán, podle kterého by si členské státy mohly přerozdělit 200.000 běženců z táborů v zemích, jako jsou Turecko, Jordánsko či Libanon. Brusel by prý návrh mohl představit již příští rok v březnu jako součást reforem zaměřených na omezení přílivu běženců z Turecka a okolních zemí do Evropské unie.
„Já myslím, že Evropská unie by se teď měla soustředit na ty dva programy, které už schválila,“ uvedl premiér v narážce na přerozdělení celkem 160 000 tisíc uprchlíků, na němž se unijní země dohodly.
„Já jsem byl na jednání Evropské rady a tam s velkou slávou bylo oznámeno, že asi 18 nebo 19 uprchlíků bylo z Itálie relokováno do Švédska. A tak jsme se ptali, jestli se zrealizovalo cokoliv jiného, a zaznělo, že nic,“ uvedl Sobotka k jednání z minulého týdne.
Česko se dlouhodobě staví proti povinnému přerozdělování uprchlíků. I při plánech na další léta bude podle Sobotky ČR trvat na tom, aby byl zachován princip dobrovolnosti a jednotlivé země měly právo rozhodnout, koho přijmou.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner