Lídři Evropské unie se na neformálním summitu na Maltě dohodli, že v příštích dvou letech pošlou do Turecka na zastavení uprchlické vlny tři miliardy eur (81 miliard Kč).

„Ty peníze primárně půjdou na zlepšení podmínek zejména pro syrské uprchlíky, kteří se teď nacházejí na území Turecka,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka českým novinářům s tím, že má jít o „zlepšení jejich sociální situace, lékařské péče a vzdělávání jejich dětí“. Odhaduje se, že syrských uprchlíků jsou v Turecku zhruba dva miliony.

Evropská komise se bude snažit tyto finance získat hlavně z rozpočtu EU v letech 2016–2017. O doplnění případně chybějící části cílové částky by se pak podělily členské země.

Podle Sobotky se bude do konce listopadu konat summit EU-Turecko, na kterém se má potvrdit platnost akčního plánu. Turecko má představit své návrhy opatření.

„Pokud Turecko bude chtít, je schopno ten migrační proud zregulovat, výrazným způsobem oslabit, možná i zastavit. Turci mají řadu možností, jak reagovat. Ten summit by měl potvrdit konkrétní kroky, které by se měly odehrát na turecké straně i na straně Evropské unie,“ podotkl Sobotka.

„Cílem je prevence migrace, snížit ten migrační tlak na Evropu, udržet ty lidi v Turecku. Samozřejmě paralelně s tím musí probíhat jednání v Sýrii. Pokud by se podařilo konflikt ukončit, tak se samozřejmě tito lidé budou mnohem lépe vracet do Sýrie z Turecka, než kdyby mezitím odešli do Evropy,“ sdělil Sobotka.

Premiér také řekl, že účastníci summitu ocenili dnešní ranní zatím neformální dohodu tří ze čtyř zemí takzvané visegrádské skupiny (V4 – Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko) na společné zvýšení příspěvku do fondu na pomoc Africe o 400.000 eur (zhruba 11 milionů korun). Poskytnout by také měly 300 lidí navíc do evropských agentur, které se zabývají ostrahou hranic a azylovou politikou. Očekává se ještě reakce vedení Polska, které na Maltě z vnitropolitických důvodů zastupoval český premiér Sobotka.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner