Země Evropské unie prodlouží o půl roku sankce vůči konkrétním lidem a právnickým osobám, kteří nesou odpovědnost za narušení ukrajinské územní celistvosti. Na kroku, který se týká 146 osob a 37 právnických subjektů, se dnes podle očekávání shodli v Bruselu diplomaté osmadvacítky.

Seznam nedoznal od svého posledního prodloužení letos v březnu žádných změn. Sankce, spočívající ve zmrazení majetku a zákazu cestování, jsou součástí kroků, jimiž EU v roce 2014 reagovala na ruskou anexi Krymu a vojenskou agresi na východní Ukrajině.

Lidé z Kremlu, bandité z Donbasu i firmy oligarchů

Na seznamu je například ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin či lidé blízcí Kremlu jako Sergej Gljazev, poradce ruského prezidenta Vladimira Putina. Nechybějí jména náměstků ruského ministra obrany, vojáků, kteří přímo plánovali okupaci Krymu či veleli vstupu ruských vojsk na tento ukrajinský poloostrov, ale také velitelé jednotek proruských banditů na Donbasu a lídři tamních samozvaných republik. Postiženy jsou též některé společnosti, které „převzaly“ na Krymu původně ukrajinský majetek.

Evropská unie ale uvalila na Rusko kvůli jeho agresi proti Ukrajině především hospodářské sankce. Ty už byly prodlouženy do konce ledna 2017. V EU se na podzim čeká debata o budoucnosti vztahů s Ruskem. Dnes domluvený krok se stane realitou poté, co bude rozhodnutí publikováno v oficiálním věstníku unie.

USA rozšířily sankční seznam o dalších 11 firem

Spojené státy dnes na rozdíl od EU své protiruské sankce rozšířily. Na sankční seznam USA bylo nově zařazeno 11 ruských firem napojených na ruský zbrojní program. Moskva krok Washingtonu odsoudila.

Podle sdělení amerického ministerstva obchodu, které sankce obvykle vyhlašuje, nesmějí postižené ruské firmy vyvážet svou produkci na amerických trh.

Kreml dnes na krok Washingtonu reagoval podrážděně a pohrozil odvetou. Opatření americké vlády prý podle vládního mluvčího Dmitrije Peskova směřuje přímo proti perspektivě dialogu o „citlivých otázkách“, o němž jednali minulý týden v Číně nejvyšší představitelé obou zemí Vladimir Putin a Barack Obama.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner