Evropská unie se chystá dostát slibu zrušit Ukrajincům a Gruzínům víza od Nového roku. Uvedla to v úterý ukrajinská média s odvoláním na nejmenované unijní diplomaty. Podle nich se dá v říjnu čekat konečné rozhodnutí Evropského parlamentu a členských států unie v tomto směru a faktické zrušení víz od 1. ledna 2017.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko nedávno vyjádřil přesvědčení, že EU zruší Ukrajincům víza „v nejbližších týdnech“, připomíná list Ukrajinska pravda.

Právě citovaný deník vyzval před týdnem západní vlády, ať víza neruší, ani nedají Kyjevu finanční pomoc, dokud na Ukrajině nezačnou opravdové reformy a boj proti korupci, namísto jejich údajného předstírání.

Evropská komise navrhla 20. dubna členským státům a Evropskému parlamentu zrušit ukrajinským občanům víza při vstupu do schengenského prostoru volného pohybu. Návrh vstoupí v platnost, pokud jej schválí kvalifikovaná většina členských států EU a Evropský parlament. Ukrajinci jsou už nyní nejpočetnější skupinou cizinců žijících v Česku.

O vízové liberalizaci jedná EU s Ukrajinou od roku 2008.

Evropská komise v dubnu připomněla, že zrušení víz ještě nedává právo v EU pracovat.

O zrušení unijních víz se také velice energicky snaží Turecko, které v opačném případě hrozí vypovězením dohody o migrantech.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner