Státy Evropské unie daly dnes zelenou výcviku první stovky členů libyjské pobřežní stráže v rámci unijní středomořské operace Sophia. Informovala o tom agentura DPA. Některé země EU včetně České republiky či Slovenska se zavázaly poskytnout na výcvik dobrovolný finanční příspěvek.

Rozšířit operaci Sophia, která začala ve Středozemním moři loni v létě, o výcvik libyjské pobřežní stráže rozhodla EU 20. června. Před týdnem pak EU a Libye uzavřely příslušné memorandum. Brusel si od podpory libyjské pobřežní stráže slibuje omezení nelegální migrace z Afriky do Evropy.

V Libyi, která je rozvrácena občanskou válkou a jejíž vláda národní jednoty se jen obtížně potýká s prosazením státní moci, chybí v současné době funkční ochrana hranic. Jen v letošním roce přišlo podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) ze severní Afriky přes Středozemní moře do Itálie více než sto tisíc migrantů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner