Německý eurokomisař pro digitální ekonomiku a společnost Günther Oettinger má další problém. Nedávno svými slovy urazil Číňany a nyní se podle německých médií přišlo na to, že v minulosti využil ke služebnímu letu na jednání s maďarským premiérem Viktorem Orbánem soukromý stroj německého proruského podnikatele. Že by tím porušil unijní pravidla, jeho kancelář odmítá.

Oettinger využil letadlo podnikatele Klause Mangolda v květnu kvůli tomu, že by prý jinak nestihl schůzku s Orbánem v Budapešti. Německá média v tom vidí hned dvojí problém: Jednak etická pravidla Evropské komise zakazují přijímání darů, jejichž hodnota přesahuje částku 150 eur (4055 korun). Soukromý let je přitom mnohonásobně dražší. Druhou potíží je to, že Mangold je považován za lobbistu blízkého Kremlu.

Ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko, odkud se s Oettingerem zná, je Mangold honorárním konzulem Ruska.

Aféra kolem Oettingera je již druhou ve velmi krátké době. Koncem října vzbudil eurokomisař nejen v Evropě rozruch, když o Číňanech na setkání s německými podnikateli v Hamburku hovořil jako o šikmookých. Později se za svá slova omluvil.

Oettinger je od 1. listopadu 2014 evropským komisařem pro digitální ekonomiku a společnost. Předtím byl od února 2010 eurokomisařem pro energetiku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner