Haag (Nizozemsko) 16. června (ČTK) – Při teroristických útocích loni přišlo v Evropské unii o život 142 lidí a dalších 379 bylo zraněno. Vyplývá to z nově zveřejněné zprávy evropského policejního úřadu Europol. Podle statistik si nejvíce mrtvých vyžádaly útoky islámských radikálů, při kterých zahynulo 135 lidí. Pro srovnání, v roce 2015 zabili džihádisté v EU 150 lidí, celkově pak terorismus v EU stál život 151 lidí, zatímco v roce 2014 si terorismus, a to výhradně islámský, v unii vyžádal čtyři mrtvé.

Ředitel unijní policejní organizace Rob Wainwright k aktuální statistice uvedl, že Evropa po roce 2015 zažila další „nevídanou formu džihádistického teroru“. Loni islámští radikálové v EU provedli 13 útoků, o rok dříve to bylo 17 teroristických činů. To je citelný nárůst proti roku 2014, kdy Europol zaznamenal čtyři teroristické útoky související s islámem, při kterých zahynuli čtyři lidé.

V aktuální zprávě Europolu věnované terorismu, která byla zveřejněna v Haagu, se rovněž uvádí, že z 13 útoků islamistů je u šesti z nich potvrzeno přímé spojení s teroristickou organizací Islámský stát (IS).

Vyšetřovatelé loni podle dokumentu zadrželi v souvislosti s terorismem 1002 lidí, 718 z nich bylo zadrženo kvůli islámskému radikalismu, 31 kvůli levicovému, dvanáct kvůli pravicovému, 84 kvůli separatismu a okolnosti zadržení zbylých 157 lidí nejsou blíže upřesněny.

Zátahy proti teroristům se loni uskutečnily v 17 unijních zemích. Dva lidé byli zadrženi také v České republice, jeden v souvislosti s islámským terorismem a jeden kvůli levicovému radikalismu. Europol dvojici lidí zadržených v Česku neupřesnil, v té době byl ale zadržen Čech Jan Silovský, který se chtěl přidal v Sýrii k IS, za což mu soud letos uložil šest let vězení.

Český případ levicového extremismu by mohl souviset se zadržením ruského studenta Igora Ševcova, který podle obžaloby házel na dům ministra obrany Martina Stropnického zápalné lahve. Soud Ševcova viny zprostil a nařídil jeho vyhoštění, které však odvolací soud zrušil.

V roce 2015 bylo kvůli terorismu zadrženo celkem 1077 lidí, 687 z nich kvůli islamismu. O rok dříve v souvislosti s islámským terorismem policie zadržela 395 lidí.

Konec islámského terorismu tak není na dohled. Europol v této souvislosti upozorňuje, že nebezpečí hrozí především od jednotlivců, zejména od bojovníků IS, kteří se vracejí domů ze Sýrie. Stále častěji pak islamisté k útokům využívají ženy a děti.

Europol loni zaregistroval celkem 142 teroristických útoků, mezi něž ale počítá i zmařené či připravované atentáty. V 99 případech měly útoky separatistické pozadí, ve 27 případech levicové, v jednom pravicové a ve 13 islamistické. Povaha dvou útoků není ve zprávě Europolu upřesněna.

Nejvíce útoků, zmařených či úspěšných, zaznamenal Europol v Británii (76), pak ve Francii (23), Itálii (17), Španělsku (10), Řecku (6), Německu (5) a v Belgii (4).

Za rok 2015 registruje Europol v zemích EU celkem 211 teroristických útoků, což opět zahrnuje činy dokonané i připravované. Nelichotivý přehled stejně jako loni vedla Británie (103) následovaná Francií (73), Španělskem (25), Řeckem (4) a Itálií (4).

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner