Evropský policejní úřad Europol dnes v Haagu zahájil fungování nového centra zaměřeného na boj proti gangům pašeráků lidí, kteří vydělávají na současné migrační krizi a pomáhají uprchlíkům dostat se do Evropy. Oznámil to šéf Europolu Rob Wainwrigt, podle nějž služeb pašeráků využívá až 90 procent migrantů. Pašerácké gangy tak loni vydělaly odhadem až šest miliard eur (přes 160 miliard Kč), což z nich podle Europolu činí „nejrychleji rostoucí zločinecký trh v Evropě“.

Nové Evropské centrum proti pašování migrantů (EMSC) v nizozemském sídle Europolu bude pomáhat členským zemím posílit výměnu informací a koordinaci operací v terénu. Z pašování lidí se totiž stal výnosný byznys a evropský úřad od začátku loňského roku identifikoval více než 12.000 lidí, kteří se do něj zapojili. Gangy přitom fungují jak na Blízkém východě, odkud uprchlíci přicházejí, tak na evropském území. Nejaktivnější jsou pak v místech, kudy prochází nejfrekventovanější trasa migrantů z Řecka přes Balkán dál do západní Evropy. Operačními centry jsou zejména města jako Istanbul, Atény, Budapešť, Berlín, Calais nebo Zeebrugge, uvedli odborníci z policejního úřadu.

Situace se navíc vzhledem k počtu migrantů zřejmě bude zhoršovat – podle Europolu letos mohou kriminální gangy na migrantech vydělat dvakrát až třikrát tolik co loni – tedy 12 až 18 miliard eur. „Vypořádat se s tímto obrovským odvětvím pašování lidí je zcela klíčovou součástí snahy EU o řešení migrační krize,“ řekl Wainwrigt.

Šéf Europolu ale rovněž upozornil, že zatím neexistují poznatky, které by svědčily o tom, že uprchlickou krizi ve větší míře využívají podezřelí teroristé. „Méně než 0,01 procenta podezřelých z terorismu má nějakou spojitost s migranty,“ řekl.

Minulý týden přitom Wainwright v rozhovoru pro německý list Neue Osnabrücker Zeitung varoval, že Evropa nyní čelí největší teroristické hrozbě za více než deset let. Europol odhaduje, že do Evropy se vrátilo 3000 až 5000 občanů, kteří prošli nějakým výcvikem v táborech radikálních islamistů. „Rostoucí počet těchto zahraničních bojovníků staví před země unie zcela nové výzvy,“ řekl.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner