Databáze možných evropských bojovníků v Sýrii a v Iráku nyní obsahuje zhruba 10.000 jmen. Skutečně potvrzeno je však jen přibližně 2000 osob. V Bruselu to na slyšení v Evropském parlamentu řekl šéf Europolu Rob Wainwright. Islámský stát, který se přihlásil k pátečním útokům v Paříži, se podle něj bude v Evropě snažit o další teroristické akce.

„Máme jistotu u 2000 jmen. I když převládající odhad v Evropě je, že Evropanů, kteří cestovali do Sýrie a Iráku, je okolo 5000,“ podotkl šéf Europolu.

Páteční události ve francouzské metropoli, které si vyžádaly 132 lidských životů, jsou podle Wainwrighta jasným projevem záměru Islámského státu vyvézt svůj brutální terorismus do Evropy a obecněji do světa. Wainwright připomněl také další útoky, které si připsal IS, včetně nedávného zničení ruského letadla, kterým se ruští turisté vraceli domů z Egypta.

„Máme co do činění s vážně to myslící, dobře financovanou a rozhodnou mezinárodní teroristickou organizací, která nyní působí na evropských ulicích. Představuje to nejzávažnější teroristickou hrozbu, které Evropa v posledních deseti letech čelila,“ prohlásil Wainwright.

O bezpečnostní reakci EU na Paříž budou v pátek v Bruselu jednat ministři vnitra a spravedlnosti evropské osmadvacítky. Paříž přichází s poměrně obsáhlým seznamem návrhů.

Stopy vyšetřování přitom vedou do Belgie – právě z bruselské čtvrti Molenbeek pocházeli někteří z hlavních organizátorů páteční série útoků. Také oni podle všeho prošli islamistickou radikalizací a měli zkušenosti z bojů v řadách IS v Sýrii.

Šéf Europolu poznamenal, že počty takových osob registrovaných v příslušné databázi se za poslední rok více než zdvojnásobily. Kromě oněch 2000 už identifikovaných bojovníků jsou shromažďována data podezřelých, kontaktů a také těch, kteří cesty do umožňují. Přibližně polovinu informací v databázi však poskytlo jen pět členských zemí Unie a jeden mezinárodní partner, tedy s velkou pravděpodobností USA. „Takže náš systém není napříč členskými zeměmi rovnoměrně využíván,“ poznamenal Wainwright.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner