O posílení bezpečnostních kontrol na vnějších hranicích schengenského prostoru či o rozpočtu Evropské unie na příští rok budou dnes na svém plenárním zasedání ve Štrasburku hlasovat poslanci Evropského parlamentu. V souvislosti s vlnou přiznání po aféře amerického producenta Harveyho Weinsteina budou europoslanci debatovat také o boji proti sexuálnímu obtěžování a zneužívání v EU.

Po dopolední debatě budou poslanci odpoledne hlasovat o zavedení společného elektronického systému, který by urychlil kontroly na vnějších hranicích schengenského prostoru a registroval všechny osoby, které nemají občanství EU a do prostoru vstupují, nebo ho opouští. Takzvaný systém vstupu a výstupu (EES) by měl usnadnit i kontrolu dodržování povolené délky pobytu občanů třetích zemí v EU.

Odpoledne Evropský parlament zaujme při hlasování stanovisko k návrhu rozpočtu EU na příští rok. Poslanci navrhují rozpočet ve výši 162,6 miliard eur (4,2 bilionu korun), tedy o dvě miliardy eur větší než Evropská komise.

Jedním z řady dalších témat dnešního jednání europarlamentu bude například i ochrana zaměstnanců před karcinogeny.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner