Spolupráce s Tureckem, možné změny Dublinských pravidel určujících odpovědnost jednotlivých států EU za žadatele o azyl či ostraha vnějších hranic Unie budou tématy dnešní rozpravy europoslanců o řešení migrační krize. Debaty se zúčastní i předseda Evropské rady Donald Tusk a šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker.

S Tuskem budou poslanci řešit závěry nedávného evropského summitu, který rozhodl o vyčlenění miliardy eur (27 miliard Kč) na pomoc Turecku a dalším zemím zaplaveným uprchlíky ze sousední Sýrie. Očekává se, že parlament, který má v otázkách migrační a azylové politiky spolurozhodovací právo s Radou, otevře rovněž otázky posílení kontroly hranic či zřízení středisek pro registraci a kontrolu migrantů.

Europarlament již v zářijovém usnesení vyzval k reformě Dublinských pravidel, zavedení humanitárních víz či přijetí společné globální strategie humanitární pomoci.

Europoslanci budou dnes kromě migrační krize řešit rovněž současnou aféru okolo emisních testů automobilů, kterou vyvolala manipulace s těmito testy automobilkou Volkswagen v USA. Poslanci chtějí od zástupce Evropské komise zjistit, zda k podobným nelegálním úpravám výsledků testů docházelo i v Evropě a jak tomuto riziku předcházet.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner