Štrasburk 17. května (zvláštní zpravodaj ČTK) – Evropská unie se nesmí v následujících letech soustředit jen na jednání s Británii o jejím odchodu ze společenství, ale brexitu by měla využít i k debatě o vlastní budoucnosti. Tato výzva zazněla od řady poslanců, kteří se dnes účastnili debaty s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem a předsedou Evropské komise Jeanem-Cluadem Junckerem. Ti na plenárním zasedání ve Štrasburku představili pokyny k jednání s Londýnem schválené na dubnovém mimořádném summitu v Bruselu.

Tusk dnes zopakoval, že Evropská unie bude jednat s Británií o budoucích vztazích až v případě „dostatečného pokroku“ v rozhovorech o odluce. Londýn musí ctít všechny své finanční závazky, zdůraznil Tusk. Zopakoval i další dvě priority jednání: zajištění práv občanů EU v Británii a ochranu míru v Severním Irsku.

Juncker stejně jako posléze řada europoslanců zdůraznil, že EU se nyní nesmí soustředit jen na brexit, ale pozornost musí věnovat i vlastní reformě. Svůj projev Juncker na rozdíl od některých předchozích vystoupení pronesl ve všech třech „nejdůležitějších jazycích EU“, tedy v němčině, francouzštině i angličtině.

Na nutnosti soustředit se i na budoucnost spolupráce evropské sedmadvacítky po odchodu Británie z EU upozornili také zástupci hlavních parlamentních frakcí včetně předsedy té nejsilnější, lidovce Manfreda Webera, který ve svém projevu tvrdě kritizoval Nigela Farage, bývalého předsedu protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP). Označil ho za zbabělého, neboť se po loňském referendu vzdal své politické odpovědnosti. V učebnicích dějepisu bude Farage jedou zobrazován jako někdo, kdo těžce poškodil vlastní zemi, uvedl Weber.

Farage ve svém příspěvku naopak kritizoval Junckera; řekl o něm, že se snaží Brity zastrašovat a že tato snaha nefunguje. Požadavky na plnění finančních závazků Británie označil europoslanec za vydírání. „Možná jste před dvěma lety zničili řeckou demokracii, s námi se vám to ale nepovede,“ uvedl Farage.

K rychlému zahájení rozhovorů o brexitu po červnových britských parlamentních volbách vyzval koordinátor Evropského parlamentu pro brexit Guy Verhofstadt z frakce liberálů. Vyzval také, aby parlament podpořil snahu nového francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o reformu EU.

Místopředseda Evropský konzervativců a reformistů Notis Marias varoval před trestáním Británie. Protievropské nálady podle něj rostou i v jiných částech unie a EU by na ně měla reagovat a reformovat se.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner