Britský ministr pro zaměstnanost a penzijní reformu, hlasitý euroskeptik Iain Duncan Smith, podal demisi na protest proti chystanému krácení sociálních dávek. Bývalý šéf britských konzervativců v pátek večer prohlásil, že úsporné plány ministra financí George Osbornea nejsou obhajitelné, protože jsou zároveň výhodné pro lidi s vysokými příjmy.

Podle agentury Reuters může rezignace významného ministra prohloubit spory ohledně přístupu k Evropské unii uvnitř vládní Konzervativní strany.

Duncan Smith, který byl ministrem od roku 2010, prohlásil, že už „není schopen pasivně přihlížet“ chystaným opatřením, které jsou podle něj spíš politického rázu, než v zájmu národní ekonomiky. Sám se přitom zasazoval o omezení sociálního státu.

Premiér David Cameron prohlásil, že je odstoupením ministra „zmaten a zklamán“ a na uprázdněný post jmenoval bývalého ministra pro záležitosti Walesu Stephena Crabba, který je zastáncem setrvání Británie v EU.

Smith byl naopak jedním z ministrů, kteří horují pro vystoupení Británie z unie, a tím se staví proti oficiální linii vlády a jejího premiéra.

Duncan Smith své odstoupení vysvětlil oficiálně tím, že Osborneův návrh rozpočtu představený minulý týden počítá například s krácením invalidních dávek a zároveň se snižováním daní bohatších domácností. Postěžoval si také na údajný tlak na škrtání sociálních dávek ze strany ministerstva financí.

Náhlá rezignace Duncana Smithe může podle komentátorů rovněž oslabit politické ambice ministra financí Osbornea, který stejně jako Cameron vyzývá Brity, aby v referendu plánovaném na 23. června hlasovali pro setrvání Británie v EU.

Předsedové Labouristické strany a liberálních demokratů Osbornea vyzvali, aby rovněž podal demisi. Ještě tak zesílila kritika politiky škrtů, kterou zastává dosud nejnadějnější kandidát na nástupnictví po Cameronovi.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner