Kyjev 7. května – Ukrajina dnes nepustila na své území dva ruské novináře, kteří chtěli psát o písňové soutěži Eurovize, jež začne v úterý v Kyjevě. Důvodem je, že bez vědomí ukrajinských úřadů navštívili Krym anektovaný před třemi roky Ruskem a porušili tak ukrajinské zákony. Informoval o tom mluvčí ukrajinské pohraniční stráže Oleh Slobodyan.

Toto opatření ze stejného důvodu postihlo i ruskou interpretku, jež se měla Eurovize za Rusko zúčastnit. Na to, že se obdobně bude postupovat vůči ruským novinářům, upozornil na facebooku ukrajinský poslanec a poradce ministra vnitra Anton Heraščenko.

„Nikdo z ruských novinářů, kdo je akreditován na finále Eurovize a kdo dřív navštívil Krym, nebude na území naší země vpuštěn,“ napsal Heraščenko. Ukrajina považuje stejně jako drtivá většina ostatních států světa Krym okupovaný Ruskem za své území. Rusové, kteří na Krym přijeli bez souhlasu ukrajinských úřadů, tak z pohledu Kyjeva porušili zákon.

Agentura AFP napsala, že ukrajinské úřady již v sobotu oznámily, že byl se stejným zdůvodněním poslán zpátky od ukrajinských hranic fotoreportér pracující pro jednu z ruských tiskových agentur.

Účast v soutěži odepřela Ukrajina ruské zpěvačce Juliji Samojlovové, která Krym anektovaný v roce 2014 navštívila předloni. Zákaz pro vstup na území země platí tři roky. Rusko oznámilo, že jiného interpreta na Eurovizi nevyšle, zpěvačka prý bude Rusko na Eurovizi zastupovat příští rok.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner